Data, 01 maja br. może być początkiem nowej pięknej historii owalnej piłki w mieście Żywiec, tego dnia Rugby Club Żywiec zagrał trzy mecze rugby plażowego z RC Bielsko-Biała.
Zawody odbyły się przy wsparciu władz samorządowych, Burmistrza Miasta Żywiec Antoniego Szlagora oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Jarosława Gowina. Rozegrano trzy mecze systemem 2x5 minut, wszystkie zakończone zwycięstwem graczy z Bielska. Sędziował Marco Fernando De Sousa z Południowej Afryki, zawodnikiem imprezy wybrany został Paweł Wajdzik (RC Bielsko-Biała), a trzecia połowa została zorganizowana przez Sporyskie Centrum Aktywności Lokalnej - SCAL przy wsparciu Żywieckie Centrum Wolontariatu.
Na pomysł aby w Żywcu rozpocząć treningi rugby wpadli Paweł Maciejny, Anna Zięba i Krzysztof Piotrowski, którzy trenują rugby w RC Bielsko-Biała. Rugby Club Żywiec działa przy Stowarzyszeniu Sporyskie Centrum Aktywności Lokalnej, treningi odbywają się w każdy czwartek o godzinie 17:00 na boisku w Parku Żywieckim, a trenerem (i jednocześnie prezesem stowarzyszenia) jest … Paweł Maciejny.
O planach Paweł mówi: Wierzymy, że rugby na dobre zagości w naszym pięknym mieście. Chcemy propagować rugby w Beskidach poprzez cykliczne treningi i organizację rugbowych wydarzeń, na chwilę obecną prowadzimy "social" rugby dla wszystkich chętnych do poznania tej dyscypliny. Planujemy, podobnie jak w ubiegłym roku, wakacyjne zajęcia dla dzieci, a na chwilę obecną wysłanie jeszcze dwóch osób na kurs trenerski, jeden licencjonowany trener to trochę mało.
Kontakt Rugby Club Żywiec:
Paweł Maciejny tel. 514-795-150, mail: rugbyzywiec@proton.me
Na zakończenie kilka słów dlaczego pisałem o nowej historii rugby w Żywcu. W latach 1959-1961 przy Technikum Przemysłu Leśnego działał bowiem Ośrodek Młodzieżowy Rugby, którego założycielem i trenerem był Marian Bednarski. Ośrodek w Żywcu podobnie jak dziesiątki innych w Polsce został zlikwidowany przez cięcia budżetowe Głównego Komitetu Kultury Fizycznej. Natomiast pierwszy mecz seniorów rozegrano w Żywcu 18.04.1960, Czarni Bytom ulegli rumuńskiej drużynie CFR Locomotiva Bukareszt 3:17, remisując do przerwy 3:3.
Zdjęcia: Żywieckie Centrum Wolontariatu