Takie rozwiązanie rekomendowała Rada Ekstraligi obradująca 15 czerwca br. W Rundzie Zasadniczej zostanie rozegrane dziewięć kolejek, bez rewanżów. Następnie w Rundzie Grupowej drużyny zostaną podzielone na dwie grupy, Mistrzowską i Pucharową. Ostatnią fazą będzie Runda Finałowa, a w niej półfinały i mecze o miejsca.
Nowy sezon ma rozpocząć się w czwarty weekend sierpnia czyli w dniach 22-23 sierpnia, jesienne rozgrywki Rundy Zasadniczej potrwają do połowy listopada. Tym razem nie powinno dojść do przekładania rund na wiosnę. Runda Grupowa ma rozpocząć się w ostatni weekend marca.
Układ gier zależy od ostatecznych rozstrzygnięć, które zapadną już w najbliższą sobotę. Znany jest układ drużyn na miejscach 5-10, układ drużyn na miejscach 1-4 poznamy po meczach Pogoni Siedlce z Ogniwem Sopot i Orkana Sochaczew z Arką Gdynia.