29/07/2024

XXXII Memoriał Edwarda Hodury i XII edycja turnieju Sopot Beach Rugby przeszły do historii. W finale, który odbył się na sopockiej plaży Banici pokonali Posnanię 7:6. Obie drużyny przyjechały z Poznania. Wśród kobiet triumfowała Legia Warszawa, która pokonała gdańską drużynę Zbieraninki 9:2.

Adam Mauks - Zawsze Pomorze

Ponad 200 rugbistek i rugbistów uczciło pamięć znakomitego zawodnika, trenera rugby i wychowawcy Edwarda Hodury, grając na sopockiej plaży w jego ukochane rugby. Memoriał miał już XXXII edycję, ale plażowa wersja odbyła się w sobotę 27 lipca br. po raz dwunasty. Znowu miała charakter międzynarodowy, bo pojawiła się brytyjska drużyna Bulldogs, a wśród polskich drużyn nie brakowało zagranicznych zawodniczek i zawodników. W barwach Rugby Club Koszalin zagrali m.in. znani z ligowych boisk rugbiści z RPA: Paul Walters i Bercho Botha.

Jako pierwsi na piaszczyste boiska przy molo w Sopocie wyszły 5-osobowe ekipy pań i panów, grających w kategorii amatorskiej. Wśród pań zagrały cztery drużyny, a najlepsza okazała się Legia Warszawa prowadzona przez trenera Filipa Cackowskiego, byłego zawodnika sopockiego Ogniwa - nota bene - syna Tomasza Cackowskiego i bratanka Krzysztofa Cackowskiego, ludzi, którzy przez długie lata pomagali Edwardowi Hodurze w budowie sopockiego rugby. Może warto pomyśleć także o upamiętnieniu ich wkładu w Ogniwo i polskie rugby?

Drugie miejsce w turnieju pań zajęły Zbieraninki, m.in. z Marleną Mroczyńską, prezeską, Biało-Zielonych Ladies Gdańsk i Patrycją Zawadzką, aktualną reprezentantką Polski. Trzecie i czwarte miejsca zajęły drużyny o wdzięcznych nazwach (to tradycja tego turnieju) Sinice z Południa i Turbo Foczki.

W zmaganiach amatorów, które odbywały się pod nazwą „Heroes” wygrała ekipa Lechia Veterans, która w finale pokonał drużynę Topos 8:5, a w meczu o 3. miejsce Rugby Klub Unisław wygrał z Bulldogs 6:5. W tej kategorii wystartowało 8 drużyn.

Jeszcze więcej, bo 9 ekip walczyło o zwycięstwo, puchar i nagrodę finansową w wysokości 5 tysięcy złotych w kategorii mężczyzn. Tu finał rozegrał się między poznańskimi drużynami, które tradycyjnie przyjechały w dużej sile, wraz ze swoimi kibicami. W meczu o pierwsze miejsce Banici pokonali Posnanię 7:6, a w spotkaniu o 3. miejsce Rugby Club Koszalin pokonał Hegemona Mysłowice 12:2.

Kolejność końcowa Sopot Beach Rugby 2024:
Turniej SBR Heroes: 1.Lechia Gdańsk Veterans; 2.Team OPOS; 3.Rugby Klub Unisław Barbarians; 4.Bulldogs Rugby (Wielka Brytania); 5.Ogniwo & Przyjaciele; 6.Szable 2022; 7.Rugby Team Mafia Wołomin; 8.Beach Dragons.
Turniej SBR Kobiety: 1.Legia Warszawa Sekcja Kobiet; 2.Zbieraninka; 3.Sinice z Południa; 4.Turbo Foczki.
Turniej SBR Mężczyźni: 1.Banici Poznań; 2.KS Posnania Poznań; 3.Rugby Club Koszalin; 4.Hegemon Mysłowice; 5.Politechnika Gdańsk Ogniwo Sopot; 6.Arka Rumia; 7.Piraci Katowice; 8.KR Miedziowi Lubin; 9.Legia Warszawa.