22/08/2015

Po 12 latach zdecydowałem się zakończyć moją przygodę z Kolegium.

Udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Łodzi był moim ostatnim w roli sędziego. Cieszę się, że mogłem zakończyć moją przygodę z gwizdkiem na tym samym boisku, na którym niemal dokładnie 12 lat temu kończyłem przygodę zawodniczą.

Kiedy zaczynałem, nie wiedziałem, że sędziowanie stanie się moją pasją i…że będzie aż tak absorbujące czasowo. Połączenie tych 2 faktów jest przyczyną dla której zdecydowałem się całkowicie zrezygnować z działalności w Kolegium – robienie czegoś na „pół gwizdka” nie sprawia mi przyjemności, a pełne zaangażowanie jest niemożliwe ze względu na sytuację rodzinną i zawodową.

Co mi zostanie z sędziowania w pamięci? Na pewno seniorski debiut (jedyny mecz po którym napisano o mnie w tytule artykułu prasowego), 7 tysięcy kibiców na finale w Łodzi, dogrywka i karne w Siedlcach, mój pierwszy turniej kobiet w Gdańsku, wyjazd po naukę do Manchesteru, zeszłoroczny memoriał Hodury, Stockholm Tens oraz finał ME U-20 w Pradze. Pewnie znalazłyby się inne, ale na szybko właśnie te pozostały mi w pamięci.

Moja działalność w Kolegium to jednak nie tylko sędziowanie. W ostatnich latach odpowiadałem też między innymi za pozyskanie sponsorów, szkolenia dla kandydatów, egzaminy, wymiany międzynarodowe, stronę internetową, ocenę sędziów, tłumaczenia przepisów oraz pracę nad rozwojem naszych Pań i kilku młodszych stażem kolegów. To wszystko dziś też zostawiam za sobą, choć rzecz jasna akurat w przypadku ostatniego punktu – wiecie, że zawsze będę gdzieś niedaleko.

Na koniec, jak to zwykle bywa przy pożegnaniach chciałbym złożyć podziękowania i tak:

- Po pierwsze dziękuję zawodniczkom, zawodnikom i trenerom za dzielne znoszenie moich błędów, wparcie w trudnych chwilach, poświęcony mi czas i ogólne zrozumienie faktu, że jestem tylko człowiekiem.

- Po drugie dziękuję Leszkowi Zabłockiemu, za te 12 lat wspólnej pracy w Kolegium i za to jak mi na zakrętach sędziowskiego rozwoju pomagał – choć nie zawsze to rozumiałem.

- Na koniec mojemu pierwszemu trenerowi, mentorowi w kwestiach sędziowskich i nauczycielowi – Grzegorzowi Szostkowi za rady, cierpliwość i za to że zawsze mogłem na Ciebie liczyć.

To chyba byłoby na tyle z mojej strony. W startującym dziś sezonie życzę wszystkim członkom Kolegium Sędziów dobrych i czystych zawodów, podnoszenia swoich umiejętności oraz zadowolenia z tego co robicie.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i do zobaczenia już w innej roli,

Tomasz Kóla Jarowicz

P.S.

Zgodnie z ustaleniami będę pełnił swoje obowiązki w Prezydium do czasu wyborów.

Rugby TAG

Ostatnie wyniki

Awenta Pogoń Siedlce
15 13
Energa Ogniwo Sopot
ORLEN Orkan Sochaczew
45 29
Life Style Catering RC Arka Gdynia

Ekstraliga Rugby 2025/2026

1 🥇 Awenta Pogoń Siedlce 10 42
2 🥇 Energa Ogniwo Sopot 10 39
3 🥇 ORLEN Orkan Sochaczew 10 32
4 🥇 Life Style Catering RC Arka Gdynia 10 24
5 🥇 RzKS Juvenia Kraków 10 10
6 🥇 PGE Edach Budowlani Lublin 10 0
7 🏆 WizjaMed Grot Budowlani Łódź 9 45
8 🏆 RC Lechia Gdańsk 9 19
9 🏆 Budmex Rugby Białystok 9 14
10 🏆 KS AZS AWF Warszawa 9 9
# Polskie Rugby # Polski Związek Rugby

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Aby dowiedizeć się więcej jak zmienić ustawienia dotyczące cookies w Twojej przeglądarce internetowej przejdź pod adres.